
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.3 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 450 kHz |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 13.5 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, Push-Pull |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 2 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 15 V |
| Duty Cycle | 50 % |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Clock Sync | Yes |
| Number of Output Phases | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 6.95 V |
Stock: 1201
Distributors
pcbx
Unit Price$2.56454
Ext.Price$2.56454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.56454 | $2.56454 |
| 10 | $2.16643 | $21.66430 |
| 25 | $1.98996 | $49.74900 |
| 50 | $1.82786 | $91.39300 |
| 100 | $1.67897 | $167.89700 |
| 300 | $1.61947 | $485.84100 |
| 500 | $1.56209 | $781.04500 |
| 1000 | $1.51194 | $1511.94000 |
